Mercure Hotel Białystok / Parki i rezerwaty

Parki i rezerwaty

Podlasie jest nieocenionym miejscem, które można poznawać przez naprawdę wiele dni, i wciąż nie odkryć wszystkich jego sekretów. Znajdujące się tu 4 parki narodowe, 3 parki krajobrazowe i 93 rezerwaty przyrody są dowodem na to, że natura jest tym, co na podlasiu ceni się szczególnie wysoko.

Wyjątkowe atrakcje, jakie warto odwiedzić na Podlasiu:

Puszcza Knyszyńska
Położona kilkanaście minut od Białegostoku oferuje niesamowity spacer po kładkach położonych nad rozlewiskami. Gęste, pierwotne poszycie i niesamowita atmosfera spokoju sprawia, że nazwa Puszcza jest w pełni zasłużona. Ciekawym jest, że to drugi największy park krajobrazowy w Polsce! Występuje tutaj również unikalny las iglasty, podobny do tego na Alasce lub Kamczatce. Spacerując można korzystać z bogactwa puszczy, zbierając grzyby czy jagody, których znajdą Państwo tu mnogość!

Narwiański Park Narodowy
Wrzosowiska położone na brzegach rzeki Narew to zdecydowanie coś, co warto jest zobaczyć, czy to z brzegu rzeki czy też podczas przeprawy kajakiem. Wyjątkowość rzeki Narwii kryje się między innymi w tym, że płynie ona jednocześnie kilkoma korytami, tworząc rozlewiska i prawdziwy rzeczny labirynt. Charakter tego unikalnego parku najlepiej poznawać podczas kajakowej wyprawy, ale dla pieszych istnieją kładki, tworzące trasę widokową, podczas której można podziwiać wyjątkowe gatunki, które tu znalazły swój dom.

Biebrzański Park Narodowy
To największy w Polsce park narodowy. Bagna, jakie tworzą się przy brzegu rzeki Biebrza są domem dla wielu gatunków owadów, ptaków i zwierząt. Jest to największa ostoja łosia w całej Polsce, często można tu spotkać tego czterokopytnego rogacza. Ciekawą atrakcją wartą zobaczenia podczas wizyty w parku jest również Twierdza Osowiec, w której znajduje się siedziba rezerwatu, Grobla Honczarowska oraz Strękowa Góra. Interesującym punktem jest także Carska Droga – zwana również Łosiostradą, ponieważ tu właśnie najczęściej można spotkać te zwierzęta.

Białowieski Park Narodowy
Podróż na Podlasie z całą pewnością się nie liczy, jeśli nie zobaczy się żubra. W zachowanym lesie pierwotnym w Białowieskim parku można spotkać również dzika, rysia, łosie czy jelenie. Obręb Ochrony Hwoźnia jest idealnym miejscem, zaplanowanym z myślą o turystach pieszych, którzy chcą poczuć prawdziwy charakter Puszczy Białowieskiej. Dostępne nieodpłatnie wiaty, wieże widokowe oraz ułatwiające spacer kładki zachęcają do przechadzki po tym najbardziej pierwotnym z lasów. Warto odwiedzić również Rezerwat Pokazowy Żubra, poświęcony temu majestatycznemu zwierzęciu, który stał się symbolem regionu, ale zobaczyć tam można także koniki polskie, sarny, dziki czy rysie.

Wigierski Park Narodowy
Jest to jeden z najpiękniejszych parków. Położony jest na północnym skraju Puszczy Augustowskiej, przyciąga do siebie amatorów żeglowania. Warto wiedzieć, że u przyczyn jego powstania stała ochrona bobrów. To dlatego właśnie powstał Rezerwat Ostoja Bobrów Stary Folwark, a także pobliska Ostoja Bobrów Zakąty. Na terenie parku znajdą Państwo blisko 190km szlaków turystycznych, po których można zarówno spacerować, jak i zwiedzać na rowerze. Niesamowite wrażenia zapewniają również spływy kajakowe. Ważnym punktem jest też ciągnąca się wzdłuż południowego brzegu Jeziora Wigry turystyczna kolejka wąskotorowa. Umożliwia ona podziwianie niesamowitych krajobrazów bez trudu, bo siedząc wygodnie w wagonie.

Kruszyniany i Szlak Tatarski
Jest to absolutnie wyjątkowe miejsce. Mieszkający tutaj Tatarzy wciąż kultywują dawne tradycje, które można obejrzeć jedynie tutaj. Można tu zwiedzić prawdziwe jurty, a także spróbować prawdziwej tatarskiej kuchni. Absolutnie wyjątkowym punktem na Szlaku Tatarskim jest położony w Kruszynianach meczet. Zachowany jest w doskonałym stanie, mimo, że jego historia sięga XVIII wieku, dostępny jest dla zwiedzających. Tuż za świątynią znajduje się prawdziwy mizar – czyli stary cmentarz tatarski. Co roku w Kruszynianach organizowany jest Festiwal Kultury i Tradycji Tatarów Polskich.

Aboretum w Kopnej Górze
Jest to wyjątkowy kompleks leśny z niezwykłym zbiorowiskiej ponad 500 różnych gatunków drzew i krzewów. Punktem, przy którym warto się zatrzymać zwiedzając aboretum jest wzniesienie terenu, z którego rozpościera się zapierający dech w piersi widok na dolinę Sokołdy. Warto również odwiedzić działające przy aboretum Małe Muzeum Puszczy Knyszyńskiej, które obrazuje wydarzenia historyczne, których “świadkiem” była Puszcza Knyszyńska. Aboretum w Kopnej Górze to doskonałe miejsce na odpoczynek, którym cieszyć się można od kwietnia do września.

#gallery-1 { margin: auto; } #gallery-1 .gallery-item { float: left; margin-top: 10px; text-align: center; width: 100%; } #gallery-1 img { border: 2px solid #cfcfcf; } #gallery-1 .gallery-caption { margin-left: 0; } /* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */